sobota, 25 kwietnia 2015

2015-04-24 Niemiec płakał jak szarżował ;-)

Po tygodniu od ostatniej bitwy bez zbędnej zwłoki udało się nam ponownie spotkać na piętnastomilimetrowym polu bitwy.

Tym razem Hauptmann Thomas von Sack dowodził kompanią czołgów z 2 Dywizji Pancernej podczas gdy pod moimi rozkazami znalazła się kompania piechoty 2 Korpusu Polskiego na Zachodzie.

Co ciekawe 2 Dywizja Pancerna miała spore, i dla niej niekoniecznie przyjemne, doświadczenia w spotkaniach z żołnierzami polskimi - najpierw w '39 sporo krwi, pomimo ogromnej przewagi,  napsuła im 10 Brygada Pancerno-Motorowa, a w '44 1 Dywizja Pancerna odbiła sobie wrześniową klęskę - obie pod dowództwem Generała Maczka.




Szczegółowy rozkład sił:

 116 Kompania Czołgów 2 Dywizji Pancernej 
(Confident Veteran)
Devil’s Charge (Digital Exclusive)

- Panzerkompanie H - 2 Panzer IV J (175)
- 1 Panzer Platoon - 3 StuG G late (295)
- 2 Panzer Platoon - 3 Panzer IV J (260)
- 1 Gepanzerte Panzergrenadier Platoon - 5 Panzerfaust MG, Tank-hunter, 3 Sd Kfz 251/1 (220) - pojazdy proksowane przez M3 Scout Car
- 2 Gepanzerte Panzergrenadier Platoon - 5 Panzerfaust MG, Tank-hunter, 3 Sd Kfz 251/1 (220) - pojazdy proksowane przez M3 Scout Car
- Armoured Artillery Battery - 2 Wespe, Panzer IV J OP + transport (190) - Wespe proksowane przez Sextony
- Self-propelled Anti-aircraft Gun Platoon - 2 Sd Kfz 10/5 (2cm) armoured (80) - proksowane przez ciągniki artyleryjskie
- Sporadic Air Support FW 190F (100)

SKŁAD KOMPANII W PDF

 Kompania Piechoty 2 Korpusu Polskiego na Zachodzie 
(Fearless Veteran)
Road to Rome 

- Kompania Piechoty HQ (40) - 2 Rifle team
- 1 Piechoty Platoon - 5 Rifle/MG team, PIAT team, Light Mortar team (170)
- 2 Piechoty Platoon - 5 Rifle/MG team, PIAT team, Light Mortar team (170)
- 1 Armoured Platoon (6AD) - 2 Sherman III or V with .50 cal AA MG, Sherman IIA (76mm) - (Confident Veteran)
- 2 Armoured Platoon (6AD) - 2 Sherman III or V with .50 cal AA MG, Sherman IIA (76mm) - (Confident Veteran)
- Field Battery, Polish Artillery - 4 OQF 25 pdr gun + transport (215)
- Medium Battery, Polish Artillery - 4 BL 5.5" gun + transport (355) - prokosowane przez sowieckie haubice 122 mm
- Air Observation Post - Auster AOP (25)
 Przygotowania 

Misja: Breakthrough, 1550 pkt 

Choć po stronie niemieckiej znajdowała się kompania pancerna, a po polskiej piechoty to jednak po wylosowaniu misji dzięki zasadzie Night Attack polska piechota mogła zdecydować o uprzedzeniu ataku przeciwnika korzystając z osłony nocy - i tak też się stało: stroną atakującą byli w tej bitwie Polacy, a obrońcami niemieccy grenadierzy. 

Po rozstawieniu pole bitwy wyglądało jak widać poniżej:


Na lewej flance (o ile w tej bitwie można mówić o stronach, flankach i w ogóle jakiejś linii frontu) rozstawiła się artyleria polska - z przodu 25-funtówki ukryte za żywopłotem, z tyłu nieco bardizej rozproszone 5-calówki.


Przed artylerią na pozycjach wyjściowych do ataku stanął 1 pluton piechoty (po rozstawieniu okazało się, że ze względu na nieporozumienie w kwestii położenia przeciwnika - uzgodniliśmy że w/w pluton rozstawiony został jednak po drugiej stronie rzeki - bezpośrednio przed siłami pancernymi)


Za piechotą, wzdłuż brzegu rzeki stanęły Shermany 6 Brytyjskiej Dywizji Pancernej wspierające atak Polaków.


I jeszcze zbliżenie na artylerię średnią ...


Po drugiej stronie niemieckie siły zabunkrowały się na miejskim rynku - dwa plutony piechoty oraz pluton pancerny StuG-ów.



 I Tura - Polska 

Dzięki zasadzie Spearhead  po pierwszej turze 1 Pluton Piechoty zajął pozycję w pobliżu brodu, za nim zaś podążyły wszystkie Shermany 


W fazie strzelania niestety artyleria polska nie wykorzystała drobnego błędu w wystawieniu przeciwnika - jeden ze StuG-ów był w polu widzenia dwóch obserwatorów i jednego z dział 25-pdr. Niestety przy określeniu zasięgu widzenia okazało się że noc jest dla polskich wojaków nieprzenikniona - gdy potrzebna była choć jedna "czwórka" na trzech kościach wypadły następujące wyniki


No cóż ... początki nie zapowiadały się dla żołnierzy Andersa zbyt optymistycznie ...

 1 Tura - Niemcy 

W pierwszej turze Niemcy poprawili jedynie swój błąd w rozstawieniu StuG-ów cofając je bardziej pod osłonę budynków 



Przed wejściem do Ratusza przedefilował dowódca kompanii niemieckiej


 2 Tura - Polska 

W drugiej turze 1 Pluton Piechoty wspierany przez oba plutony czołgów kontynuowały przegrupowanie w kierunku brodu, za którym otwierała się droga do celów ataku.



 2 Tura - Niemcy 

Niemieckie jednostki wciąż okupowały rynek (Oktoberfest był czy jak?) ...



... jedynie dowództwo kompanii oraz czołg obserwacyjny ruszyły w kierunku mostu za kórym kryły się znaczniki celu ...


 3 Tura - Polska 

W trzeciej turze dość szczęśliwie Shermany przeprawiły się przez rzekę - wszystkie 6 czołgów zdało test Bogdana. Przeprawę przez rzekę zakończyła również piechota.


Oto rzut oka na całe pole bitwy - w prawym górnym rogu w pobliżu znaczników celu widoczny jest 2 Pluton Piechoty, który wszedł z rezerwy.


 3 Tura - Niemcy 

W trzeciej turze niemieckiej stronie nie udało się wprowadzić żadnych rezerw - ponadto w dalszym ciągu gra toczyła się w ciemności. Dowództwo niemieckie wciąż zwlekało ze wsparciem strefy, w której znajdowały się znaczniki celu - pojawiły się tam jedynie oba czołgi dowodzenia i czołg obserwacyjny.


Dowódca kompani przypuścił samotny i ryzykowny atak na 2 Pluton Piechoty, który obsadził właśnie znaczniki celu - jednak cztery strzały z kaemów to za mało na pluton weteranów Andersa


 4 Tura - Polska 

W kolejnej turze o brzasku atakowany przed chwilą 2 Pluton Piechoty skutecznie zaatakował dowódcę kompanii niemieckiej 


Tu widać płonący czołg dowódcy niemieckiej kompanii i ukrywającą się za nim drużynę polskiej piechoty.


Rzut oka na całe pole bitwy - 1 Pluton Piechoty i brytyjscy pancerniacy nieubłaganie zbliżają się do kluczowego obszaru bitwy.


 4 Tura - Niemcy 

W odpowiedzi do ataku przez most ruszył zastępca dowódcy kompanii znów bezskutecznie ...

 5 Tura - Polska 

I znów 2 Pluton wyprowadził kontratak niszcząc drugi czołg dowodzenia



Pozycje obronne zajęły Shermany które zdążyły pojawić się przed niemieckimi posiłkami


Po drugiej stronie pola bitwy artyleria polska wreszcie wstrzelała się w pozycje piechoty przeciwnika - nie udało się zniszczyć żadnej drużyny przeciwnika jednak jeden z plutonów został przygwożdżony.


 5 Tura - Niemcy 

W tym momencie dowództwo niemieckie uznało swą porażkę - cele zostały zabezpieczone przez dwa plutony polskiej piechoty weteranów wspartej przez dwa pełne plutony czołgów, a kluczowy most zablokowany przez dopalające się wraki dowództwa.

Aby jednak tanio swej skóry nie oddać Niemcy postanowili zniszczyć przynajmniej artylerię polską - do ataku na 25-funtówki stojące na pierwszej linii frontu ruszyły StuG-i i jeden z plutonów piechoty. Drugi, przygwożdżony wspierał ogniem ten atak.

Jednak po wymianie ciosów szarża Stugów zakończyła się uszkodzeniem dwóch niemieckich dział pancernych i odwrotem ostatniego (odwrót przerodził się w paniczną ucieczkę i pluton został zniszczony) przy dwóch zniszczonych działach polskich.


Atakująca w transporterach piechota nie zdążyła na czas ...



Na drugim skraju pola bitwy pojawiły się wchodzące z rezerwy działa samobieżne Wespe nie trafiając jednak w jedyny widoczny z Shermanów


Rzut oka na pole bitwy


Niemcom nie udało się również zestrzelić obserwatora artyleryjskiego


W tej sytuacji pojawienie się 2 Plutonu Czołgów - Pz III J nie mogło zmienić kolei bitwy


 6 Tura - Polska 

Szóstą turę jednostki polskie rozpoczęły bezapelacyjnie kontrolując oba znaczniki. Bitwa wygrana w zasadzie bez poważniejszych strat (2 drużyny piechoty i 2 działa 25-funtowe).


Podsumowując - jak dotąd chyba najłatwiejsze zwycięstwo ale prawdę mówiąc przeciwnikowi kości dziś wyjątkowo nie sprzyjały. Po raz kolejny potwierdziło się w moim mniemaniu że możliwość wybrania strony atakującej przez kompanię piechoty brytyjską/polską jest bardzo mocną zasadą.

1 komentarz:

  1. Czytając zasady zawsze znajdziemy coś nowego - tym razem doczytałem, że w nocy wszystkie udane testy Bogdana (Bogging Down) należy przerzucić - czyli moje czołgi, które tak fartownie przejechały całą szóstką bród na rzece powinny swój test powtórzyć.

    OdpowiedzUsuń