czwartek, 6 sierpnia 2015

2015-07-31 Maraton w Godzinę W

Kolejny raport na naszej stronie jest z wielu powodów odmienny niż poprzednie ... Po pierwsze - mój szanowny przeciwnik wybrał po raz pierwszy kompanię forteczną ... Po drugie ja po raz pierwszy skorzystałem z briefingu Armii Krajowej ... Po trzecie (choć mocno wiąże się z drugim) naszą zabawę rozpoczynaliśmy 31 lipca czyli wiadomo było, że skończymy w dniu 7 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ...

Tak sobie właśnie pomyślałem, że w taki dzień innej jednostki wybrać nie mogłem. To również mój mały sposób na uczczenie bohaterów tamtych czasów...

I jeszcze po piąte - ze wstydem przyznaję, że ten raport zacząłem pisać z rekordowym opóźnieniem ... ciekawe kiedy skończę ;-)Ale wracając do gry - niemieckie siły reprezentowane były przez kompanię forteczną z 343 Infanterie Division, a moje wojsko to kompania piechoty z Armii Krajowej. A oto szczegółowe listy jednostek:

Ordre de Bataille

Kompania forteczna 343. Infanterie-Division

Confident Trained
Atlantik Wall s.218

 • Compulsory  Festungkompanie  (Brittany)  HQ - 2 SMG Teams (35)
 • Compulsory  Brittany  Wiederstandnest  (343 Infanterie) - MG, Trench Line, 2x Barbed Wire, 2x HMG Tobruk  Nest (95)
 • + Compulsory  AA  Section - MG, Trench Line, 2x Barbed Wire, 3x 3.7cm FlaK43 Nest (150)
 • + Naval Gun Section - MG, Trench Line, 2x Barbed Wire, 2x HMG Tobruk Nest, Graf  Spee  Pillbox (200)
 • 1 Grenadier Platoon - 6x Rifle/MG, Panzerfaust SMG (130)
 • 2 Grenadier Platoon - 6x Rifle/MG, Panzerfaust SMG (130)
 • Grenadier Scout Platoon - 4x Rifle, Panzerknacker  SMG (100)
 • Fallschirmjager Panzer Platoon -  M5A1 Stuart, 2x M8 Armoured car (captured) (105)  Fearless Trained 
 • Pionier  Platoon - 10x Pioneer Rifle, Pioneer Supply RSO (205)
 • Fallschirmjager Anti­tank Gun Platoon - 2x 7.5cm PaK40 gun (120)  Fearless Trained 
 • 343 Festungs Artillery Battery - 4x 10.5cm leFH325(f) howitzer (105mm C mle 1935 B) (145)
 • 343 Festungs Heavy Artillery Battery - 4x 15.5cm sFH414(f) howitzer, Trench  Line, 4x Gun pit (210)

Kompania piechoty Armii Krajowej

Fearless Conscript
Red Bear s.169

 • Batalion Armii Krajowej HQ - Rifle Team (20)
 • AK Piechoty Company - 10x Rifle, 1x PIAT
 • 1 AK Piechoty Company - Panzerfaust SMG, 8x SMG, 2x PIAT (215)  Fearless Trained 
 • 2 AK Piechoty Company - Panzerfaust SMG, 4x SMG, 2x PIAT (135)  Fearless Trained  
 • 3 AK Piechoty Company - Panzerfaust SMG, 4x SMG, 2x PIAT (135)  Fearless Trained 
 • AK Mortar Company - 6x 8cm GW34 mortar (100)
 • AK Anti-tank Company - 2x 7.5cm PaK40 (70)
 • Street Barricades - 2x Street Barricades (60)
 • Kedyw Tank Platoon - 2x Panther A (250)   Fearless Trained 
 • Kedyw Assault Platoon - 4x SMG, 2x PIAT, 2x Sd Kfz 251/1 (125)   Fearless Trained 
 • Polish Strelkovy Company - 8x Rifle/MG, 2x Maksim HMG, 3x 82-BM-41 mortar, 2x 45mm obr 1942 gun (305)   Fearless Trained 
 • AK Artillery Battery - 3x 10.5cm leFH18 howitzer (95)

PDF

Przygotowanie

Misja: Dust Up, 1625 pkt. Misja typu Fair Fight, co oznacza, że mimo zasady Always Defend o tym kto wybiera stronę i kto atakuje decydował los. Szczęśliwie wybór stron należał do powstańców, co dawało im choćby minimalną szansę gdyż Niemcom przypadła strefa miejska, gdzie ostrzał z bunkrów, CKM-ów i artylerii był nieco ograniczony. Gdyby cała ta fortykompania wystawiła się w otwartym polu byłoby po meczu. I tak było ale trochę jakby mniej ... ;-)

Rozstawienie

Tak więc powstańcy rozstawili się na polach  i w okolicy lasów:


Pluton piechoty i artyleria wystawiły się w krawędzi pola bitwy na polach.


Dwa mniejsze plutony piechoty Kedywu i działa ppanc stanęły nieco bliżej frontu pod osłoną lasuW rezerwie pozostały: pluton Panter, pluton szturmowy w transporterach, większy pluton piechoty Kedywu, pluton moździerzy oraz duży pluton piechoty - berlingowców.

Po drugiej stronie frontu w mieście rozstawiły się siły niemieckie:


Działa 15,5 cm w umocnieniach ...


Działa 10,5 cm nad rzeką i masa piechoty wokół (pionierzy i pluton grenadierów), a do tego wszystkiego poutykane gniazda karabinów maszynowych a na dole zdjęcia widoczny jeszcze rodzynek w cieście czyli bunkier z działami z krążownika Admiral Graf Spee ...W rezerwie pozostały: 2 plutony grenadierów, kampfgrupa, pluton pancerny i działa ppanc. Warto jeszcze zwrócić uwagę że cały teren miejski otoczony był nie tylko rzeczką ale również zasiekami i polami minowymi.

 Tura 1

Rozgrywkę zaczyna strona niemiecka - ruch ograniczył się jednak do przesunięciu grenadierów w kierunku pozycji wyjściowych rezerw polskich ... 


Na razie niemiecka artyleria nie miała jeszcze szansy na namierzenie powstańców

Tura 1


Dwa mniejsze plutony piechoty Kedywu ruszyły pod osłoną lasu do przodu


Pluton rezerwistów przesunął się by obsadzić pozycje obronne z kierunku nadchodzących rezerw niemickich

 Tura 2

W drugiej turze niemiecka piechota zabunkrowała się w kamienicach


A w wieży usadowili się obserwatorzy artylerii

 Tura 2

W drugiej turze kilka drużyn powstańcow wyszło z lasu chowając się za barykadami i pagórkami w odległości 4" od znacznika celu - niestety obsadzonego przez pionierów.


Na tyłach powstańcza artyleria robiła dużo huku - jednak artyleria z niskim wyszkoleniem i bez obserwatorów nie nadaje się do zbyt wielu zadań - zwłaszcza na polu bitwy jednak dość mocno obsadzonym przeszkodami (lasy, budynki, pagórki)

 Tura 3

W trzeciej turze dała o sobie znać artyleria niemiecka naprowadzana przez obserwatorów w wieży ... na początek jednak choć się wstrzeliła to bez większego efektu ...


Z rezerwy pojawił się pluton pancerny - na razie czający się za krzakami naprzeciw plutonu rezerwistów


Na środku pola bitwy  - bez zmian ...

 Tura 3

W wieży wciąż tkwił obserwator - ale już tylko jeden - drugi zginął od ostrzału ...


Z rezerwy wyszedł pluton piechoty - berlingowców czyli zorganizowany zgodnie ze strukturą jednostek sowieckich - wzmocniony CKM-ami, moździerzami i dwoma działami ppanc.


Rezerwiści okopali się na polu ...

 Tura 4

Artyleria niemiecka ostrzelała berlingowców - na szczęście w miarę nieskutecznie


Zniszczone zostało również jedno działo


Pojawił się też pierwszy pluton grenadierów ...


I rzut oka na całe pole bitwy

 Tura 4

Czwarta tura polska gdzieś nam umknęła ... ale chyba pojawiły się polskie Pantery ...

 Tura 5

Po czwartej turze z berlingowców została połowa drużyn mniej więcej, przez głupotę spłonęła również jedna z Panter (po pół roku grania wciąż zapominam podstaw - myślałem że Pantera jest bezpieczniejsza).


A to właśnie ta nieszczęsna Pantera ...


W centrum wiele zmian nie zaszło ...


A z rezerwy pojawił się kolejny pluton grenadierów.

 Tura 5

Wygląda na to, że kolejna tura umknęła uwadze fotoreporterów ... Ale o ile się nie mylę, to była dość ważna - berlingowcy zaszarżowali na grenadierów, trochę ich przetrzebili i  przegonili a w fazie konsolidacji chcieli przegonić obserwatorów z wieży, ale tego nie zrobili bo przyjęliśmy że pluton atakujący nie może się zbliżyć do drużyn które nie są defending i ich przegonić. Tyle, że błędnie uznaliśmy że, obserwatorzy nie są defending - są, bo wszystkie plutony, które mają drużyny w odległości 8" od atakujących są defending i kropka.  Jak już pisałem w tym momencie niestety popełniliśmy błąd (a w zasadzie masę błędów ale chyba szkoda czasu by je tu wszystkie opisywać - może dodam swoje spostrzeżenia później) ... W każdym razie obserwatorzy pozostali w wieży, a przegonienie ich stamtąd mogłoby zmienić koleje bitwy choć nie jest to też takie pewne - tak czy inaczej na koniec tury obserwatorzy siedzieli sobie spokojnie na wieży, a atakujący berlingowcy utknęli na linii zasieków.

W turze tej pojawił się również pluton szturmowy w SdKfz 251 ... ale wiele zdziałać nie zdążył ...

 Tura 6

Po ostrzale artyleryjskim zniszczony został jeden z transporterów i jego pasażerowie, uszkodzona została Pantera (która po nie zdanym teście morale wycofała się z pola bitwy) i kolejna drużyna berlingowców (którzy również nie zdali testu morale i się wycofali). Namiary artyleryjskie prowadzili obserwatorzy z wieży - i o tym pisałem wcześniej, że nasz błąd mógł zmienić koleje bitwy. Z drugiej strony być może obserwatorzy wycofując się mogliby zająć pozycje, z których namiary mogłyby być również prowadzone. Tak czy inaczej nie ma co gdybać - w tej turze Pantery i berlingowcy odeszli do Krainy Wiecznych Łowów podobnie jak połowa plutonu szturmowego.


W centrum nie działo się w zasadzie nic ...


Natomiast na tyłach po zebraniu dwóch plutonów grenadierów i plutonu pancernego Niemcy przypuścili atak. Dość szczęśliwie ataki zostały powstrzymane przez liczny ale słabo wyszkolony pluton rezerwistów - straty poniosły obie strony, ale chyba dotkliwsze Niemcy.


Tak oto wyglądały powstańcze tyły w tym momencie

 Tura 6

W szóstej turze z rezerwy wyszły dwa plutony powstańców - moździerze oraz większy pluton piechoty Kedywu - było już jednak zdecydowanie za późno a sił było zbyt mało - oba plutony po wyjściu ruszyły natychmiast w kierunku pozycji obronnych - można powiedzieć że był to etap, w którym pozostałości jednostek powstańczych próbowały przebijać się w kierunku Kampinosu.


Na tyłach również trwał odwrót - jeden z plutonów kryjących się w lasach ruszył w kierunku pozycji obronnych przy znaczniku


Rezerwiści dzielnie trzymali pozycje dając czas na obsadzenie drugiej linii obrony


Działa dość szczęśliwie trwały na pozycjach

 Tura 7

W tym momencie dla odmiany zginęła nam tura niemiecka ... Zdaje się jednak że w tej turze rozbity został pluton rezerwistów a w pogoń za wycofującymi się oddziałami powstańców ruszyli grenadierzy

 Tura 7

Bohaterska postawa rezerwistów pozwoliła na obsadzenie pozycji obronnych przez pluton piechoty Kedywu


Moździerze wycofując się zajęły pozycje umożliwiające ostrzał drużyn pionierów kontestujących znacznik - na razie ostrzał był nieskuteczny ale pozycje na ostrzał w kolejnej turze były dobrze wybrane - przypomnijmy, że znacznik był kontestowany przez jedną drużynę powstańców bezpiecznie ukrytą za wzgórzem oraz dwie niemieckie ...

Wycofywał się również pluton piechoty Kedywu oraz pozostała przy życiu połowa plutonu szturmowego w SdKfz 251


 Tura 8

Niemcy położyli skuteczny ogień artyleryjski na wycofujący się SdKfz - kóry został zniszczony, a wraz z nim dwie drużyny ...


Na tyłach Niemcy otrzymując posiłki w postaci dwóch dział ppanc kontynuowali ofensywę, zniszczyli również jedno działo ...Trafili jednak na przygotowany już do obrony pluton piechoty Kedywu


W centrum do ataku ruszyli również niemieccy pionierzy, którzy przekroczyli rzekę ...

 Tura 8

Dobrze ustawiony pluton moździerzy zniszczył jedną z dwóch drużyn kontestujących znacznik celu - brakowało tylko jednego trafienia by przy okazji przygwoździć pluton pionierów - gdyby to się udało w kolejnej turze można byłoby zniszczyć kolejną z tych drużyn i wówczas niemieckie dowództwo miałoby problem z obsadzeniem znacznika ... gdyby ...tymczasem jednak trwało wycofywanie się jednostek AK ... na szczęście w miarę zorganizowane - niewątpliwie pomogła w tym zasada umożliwiająca wykonywanie ruchu At the Double w lasach (za takie traktowaliśmy również pola uprawne)


 Tura 9

Na tym etapie gry do ataku na całej linii przeszli Niemcy - na tyłach dwa plutony (choć nieźle przetrzebione) grenadierów, pluton pancerny i bateria dział ppancNa moście - pionierzy


Druga linia obrony była jednak już ustawiona


a i wycofujące się oddziały zbliżały się do docelowych pozycji obronnychZa wycofującymi się powstańcami ruszył liczny pluton grenadierów

 Tura 9

Moździerze zlikwidowały kolejną drużynę broniącą znacznika - znów jednak zabrakło trafień do przygwożdżenia co pozwoliło Niemcom w kolejnej turze znów zająć znacznik


Na tyłach trwał uporządkowany odwrót powstańców. Resztki plutonu szturmowego ukryły się w lesie przy znaczniku, ostanie działo również po raz kolejny przetrwało ostrzał artyleryjski

 Tura 10

W kolejnej turze na tyłach polskich trwał powolny ale stały napór niemiecki
W centrum pola bitwy nie nastąpiły  żadne istotne zmiany ...

 Tura 10

  W kolejnej turze moździerzom niestety nie udało się już zniszczyć kolejnej drużyny pionierów ...


Piechota na tyłach umacniała się na pozycjach obronnych

 Tura 11

Niemiecki pluton pancerny ostrzelał i zniszczył dwie drużyny z wycofujących się powstańców - nie obyło się jednak bez strat - zdobyczny Stuart zakopał się przy próbie przekraczania żywopłotu.


Piechota niebezpeicznie zbliżyła się do moździerzy

 Tura 11

Korzystając z faktu zakopania Stuarta jeden z plutonów piechoty powstańców przypuścił nadspodziewanie skuteczny kontratak - najpierw trafiony PIATem został uszkodzony jeden samochód pancerny a następnie w walce wręcz powiódł się atak wręcz - uszkodzone pojazdy zostały złapane (trzeci samochód pancerny uciekł z pola bitwy), mocno przetrzebiona została też piechota  zdaje się że jeden pluton sie wycofał z pola bitwy a drugi również poniósł znaczne straty (pozostały dwie drużyny).

 Tura 12

Na tyłach pozostały jeszcze działa ppanc, które zajęły korzystniejsze pozycje


na lewym niemieckim skrzydle grenadierzy nadal ścigali moździerze


A to widok na całe pole bitwy

 Tura 12

Powstańcze moździerze kontynuowały przegrupowanie kryjąc się za zbożem oraz za mostem.Na tyłach pluton powstańczej piechoty kontynuował atak na niemieckie siły ...


a drugi pluton umocnił się na pozycjach obronnych

 Tura 13

Niemiecka piechota wciąż ścigała powstańców na lewym skrzydle


Na polskich tyłach Niemcom wciąż szło kiepsko - pozostały tylko dwa działa i trzy drużyny piechoty.


po drugiej stronie linii obronnych za żywopłotem ukrywał się pluton piechoty

 Tura 13

Po ataku w walce wręcz działa zostały zniszczone, a z plutony grenadierów pozostała samotna drużyna


Na drugim skrzydle moździerze zajęły pozycje za żywopłotem


a pluton piechoty nie wiadomo po rozproszył się na tyłach

 Tura 14

Grenadierzy ścigając pluton moździerzy dotarli w pobliże znacznika ... za nimi pojawia się jeszcze obserwator


tymczasem na tyłach wciąż tkwił powstańczy pluton piechoty

 Tura 14

W czternastej turze pozostałości plutonu szturmowego zniszczyły drużynę obserwatorów


Wciąż jednak bez sensu tkwił wycofany pluton piechoty ...


W tym momencie niestety zniszczonych było więcej niż połowa plutonów powstańczych, co oznaczało test morale kompanii na 3+, a ponieważ w tym dniu jakoś mi te testy morale nie szły to i tym razem Fearless nie okazali się już tak bardzo Fearless ... może to dlatego że ostatnie zdjęcie pochodzi z godziny 4:27 ... prawdziwy maraton (czyli zupełnie inaczej niż ostatnio) zakończony niestety porażką oddziałów powstańczych ...

Podsumowanie

Dla odmiany ten mecz nie bardzo nam się toczył - mnóstwo błędów, dużo straconego czasu - bo też i dużo nowych rzeczy (fortyfikacje, polski briefing AK - jakże odmiennych od briefingów PSZ na Zachodzie), dużo grzebania się w książce czyli jakże inaczej niż poprzednio, kiedy to skończyliśmy przed północą. Wniosek jest też taki, że po raz kolejny trzeba uważnie przeczytać przynajmniej rozdział o walce wręcz... a najlepiej całą książkę ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz